ROLF

ROLF

Sklep v domě rodičů v rakouském Tyrolsku. Zde začala historie značky ROLF a kde její čtyři zakladatelé začali navrhovat a vyrábět první dřevěné brýlové obruby ROLF. Bez moderního technického vybavení si sami zkonstruovali a vyrobili vlastní výrobní zařízení. Od té doby nabízí malý rodinný podnik nacházející se v srdci rakouských Tyrolských Alp ručně vyráběné dřevěné brýle. ROLF tým

První prototypy brýlí byly představeny na veletrhu Opti 2009 v Mnichově. Reakce zákazníků byly pozitivní a nadšené. Brýlím ovšem chyběla požadovaná špičková kvalita díky nepřesným výrobním procesům. Vše nasvědčovalo tomu, že projekt navzdory kladným reakcím, ale bez podpory bank, skončí. Naštěstí podpora přišla z rodin zakladatelů firmy a bylo tak možné investovat do nového moderního vybavení a optimalizace výrobních procesů.

ROLF Landaulet

V srpnu 2009 tak mohl tým jet do Paříže na veletrh Silmo 2009. Vezl hlavní kolekci obrub a také nominaci na Silmo d’Or, „Oskar“ v brýlovém průmyslu. Co následovalo bylo nepředvídatelné a neuvěřitelné. Už samotná nominace byla překvapením, ale pozdější vítězství bylo daleko za všemi očekáváními. Vítězství bylo pro tým velkou satisfakcí za všechnu práci, kterou odvedli, ale i za jeho entusiasmus a nadšení s jakým vytrvali při uskutečňování svých myšlenek a nápadů. A to byl teprve začátek. Použití neobvyklých materiálů a neustálé zavádění nových kreativních nápadů a vylepšení vedlo k mnoha oceněním po celém světě.ROLF obruby

Brýle ROLF jsou kompletně vyráběny ze dřeva (případně v kombinaci s kamenem a rohovinou) bez použití kovových částí nebo šroubků a díky své speciální povrchové úpravě je o ně velmi snadná péče. Celý výrobní proces zahrnuje až 82 výrobních kroků. Vyrobení jedné obruby ROLF vyžaduje několik hodin přesné řemeslné práce. ROLF si také vyrábí všechny důležité doplňky od brýlových pouzder a kazet až po vlastní výstavní stánky. Buduje si tím svou firemní jedinečnou a nezaměnitelnou identitu. ROLF pant

Jedním z cílů společnosti ROLF je definovat nové trendy a realizovat nové nápady v designu brýlí. Všechny brýle ROLF jsou vyrobené ručně, z vlastních zdrojů, doma v rakouském Tyrolsku. Myšlenka za tímto přístupem a filozofií je vyrábět osobní a individuální produkty. Silmo d'Or

Dřevo je teplý, přírodní a pulzující materiál. Dřevo zaujímá v přírodě speciální místo a dává tak brýlovým obrubám ROLF život.

 

Ørgreen oslavuje

Tento podzim vás Ørgreen zve k oslavě svého 20. výročí vzniku jako nejprominentnější značky Skandinávie. Dvě dekády tým Ørgreenu prosazoval vizionářský, novátorský a hranice posunující design slunečních a optických brýlových obrub, pevně zakořeněný v minimalistickém nordickém duchu a charakterizovaném stálým používáním nejlepší japonské zručnosti.

Ke zdůraznění tohoto důležitého momentu historie značky, uvádí Ørgreen na trh minikolekci brýlí. Tato kompaktní kolekce se vrací k několika ikonickým stylům.

Uvádí na trh dva unisex modely, dále jeden dámský a jeden pánský, pojmenované po čtyřech neodmyslitelných členech Ørgreen týmu: Gregers, Tobias, Sahra a Henrik, kteří stvořili příběh Ørgreenu posledních 20ti let.

Styly použité v této kolekci byly poprvé představeny v roce 2004 spoluzakladatelem a hlavním designérem Tobiasem Wandrupem. Charakteristicky otevřená stranice je inspirována křídlem automobilového veterána Cadillacu DeVille. Pro znovuuvedení byla modelům zmodernizována přední strana. Stejně tak je stranice ostřejší a užší.

Všechny obruby jsou vůbec poprvé dodávány ve 100% japonském titanu. Za pozornost stojí také titanová sedýlka, která doplňují minimalistický design Ørgreenu.

 

Prezentace sluneční kolekce v Lucerně

Už podruhé se Optik Žilka zúčastnil společenské akce v pražské Lucerně, kde svou novou kolekci představil módní salon JAROSLAVA. Značka JAROSLAVA se zabývá úpletovou módou specifickou pro náročnou klientelu, která má zájem o nadčasový styl čistoty designu, výraznou-kultivovanou barevnost a kvalitní zpracování.

Blahoslav Žilka a Eliška Živčáková v Lucerně
Blahoslav a Eliška  v Lucerně

V rámci dobrých vztahů s majitelkou salonu paní Jaroslavou Procházkovou jsme mohli doplnit prezentaci její kolekce o naše sluneční brýle Lafont a Ørgreen. Akce byla velmi příjemná a opět jsme se setkali s řadou zajímavých lidí nejen z módní branže.

Módní přehlídka salonu Jaroslava
Módní přehlídka salonu Jaroslava

Jarní sluneční nabídka v Optik Žilka

Rádi bychom upřeli Vaši pozornost na akci, kterou jsme se rozhodli na jaře uspořádat. Představíme Vám produkty firmy ZEISS, která je mezinárodní špičkou na poli optiky a přispívá technologickému vývoji již více než 160 let. Zkušenosti, hledání originálních řešení a inovativní přístup nejvýznamnějšího globálního výrobce v oboru oftalmologie jsou důvodem pro dominantní postavení nadnárodní značky ZEISS na trhu. Více než 200 miliónů lidí na celém světě důvěřuje brýlovým čočkám ZEISS. Týká se to i produktů, které chrání naše oči před slunečním zářením.

Balthazar 520
Ørgreen Balthazar 520

Rádi bychom upřeli Vaši pozornost na akci, kterou jsme se rozhodli na jaře uspořádat. Představíme Vám produkty firmy ZEISS, která je mezinárodní špičkou na poli optiky a přispívá technologickému vývoji již více než 160 let. Zkušenosti, hledání originálních řešení a inovativní přístup nejvýznamnějšího globálního výrobce v oboru oftalmologie jsou důvodem pro dominantní postavení nadnárodní značky ZEISS na trhu. Více než 200 miliónů lidí na celém světě důvěřuje brýlovým čočkám ZEISS. Týká se to i produktů, které chrání naše oči před slunečním zářením.

Všichni jistě začínáme vnímat, že jaro klepe na dveře. Mnozí z nás začínají připravovat letní dovolenou. I naše firma se chce na Vašich přípravách podílet, a proto jsme se rozhodli pro Vás nachystat příjemné překvapení.

V měsících dubnu a květnu Vám nabídneme barevné nebo samozabarvovací čočky za cenu čirých a k nim případně čiré čočky za cenu, která bude pro Vás nastavena do velmi přijatelné hladiny.

Ørgreen Pussy Galore 563
Ørgreen Pussy Galore 563

Nabízíme širokou škálu barev, produkty pro řidiče, do extrémních podmínek, pro piloty či jachtaře. Nebo prostě jenom pro zábavu, ale s důrazem na ochranu Vašeho zdraví.

Navštivte naše pobočky v Jihlavě a Praze

Optik Žilka – 5. Kontaktní čočky

V tomto článku bych rád pohovořil o měkkých kontaktních čočkách. Kontaktní čočky představují jednu z možností jak korigovat zrakovou vadu a proto patří do sortimentu zboží a služeb, kterou v optice Žilka nabízíme. Materiál pro výrobu měkkých kontaktních čoček i výroba sama prodělaly od svého počátku do současnosti řadu změn, které přináší uživatelům především možnost korekce celého spektra běžných zrakových vad za předpokladu celodenního komfortu.

lenses

Pomocí kontaktních čoček lze korigovat běžné zrakové obtíže do dálky jako je krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Ve věku nad 40 let se zrakové obtíže do dálky kombinují s potížemi na čtení a tento problém řeší multifokální kontaktní čočky.

Je třeba upozornit, že ne všechny zrakové vady lze dokonale řešit kontaktními čočkami, na druhou stranu jsou situace, kdy je použití kontaktních čoček jediným možným nebo vhodnějším řešením než korekce brýlová.

Předpokladem zdravého užívání kontaktních čoček je jejich častá, plánovaná výměna. V nabídce jsou čočky jednodenní, které představují nejzdravější a nejbezpečnější způsob užívání kontaktních čoček. Tyto čočky jednoduše použijete a zahodíte. Jednodenní čočky jsou k dispozici ke korekci všech zrakových vad. Často jsou doplňkovou korekcí pro ty, kteří aktivně nosí brýle, ale pro některé sportovní a volnočasové aktivity využijí raději právě jednodenní kontaktní čočky.

Aktivní uživatelé nosí nejčastěji kontaktní čočky s výměnou po 14 nebo 30 dnech. Současné měkké kontaktní čočky nabízí uživateli i prodloužené nošení, tj. nasazení kontaktních čoček po dobu několika dní a nocí bez vyjmutí z oka. Jsou tedy alternativní možností k laserové refrakční chirurgii.

Výběr kontatkních čoček patří do kompetence očního specialisty optometristy, kontaktologa, který udělá vstupní vyšetření očí, vybere vhodné kontaktní čočky, zaučí v manipulaci s nimi a doporučí péči.

Při pravidelných prohlídkách mj. hodnotí a zaznamenává vliv čoček na oči v čase. Užívání kontaktních čoček vyžaduje prohlídku jednou za půl roku, v případě potíží častěji. Je smutnou skutečností, že prevence bývá často uživateli kontaktních čoček opomíjená a na odborníky se obrací teprve když mají vážné potíže, které oči a zrak poškozují a omezují či brání v dalším užívání kontaktních čoček. Na této skutečnosti  se nemalou měrou podílí fakt, že kontaktní čočky jsou snadno dostupné na internetu což omezuje kontakt se specialisty a ve svém důsledku to uživatele poškozuje.

Lenses-990x400

Kontaktní čočky nabízí jistě skvělou možnost vidět bez brýlí, ale každý nositel kontaktních čoček by měl vlastnit i brýle s aktuálními dioptrickými hodnotami, pro případy, kdy použití kontaktních čoček není možné. Kontaktních čoček se není třeba bát, je však třeba přistoupit k jejich užívání odpovědně. Vyzkoušejte je a využijte jejich výhod. Je možné, že díky kontaktním čočkám uvidíte a zažijete nový svět.

Pro solidní brýle do Optik Žilka na Slupi

Blahoslav Žilka si již od začátku 90. let, kdy otevřel v Jihlavě svou první optiku, vytyčil za cíl nabízet kvalitní služby i produkty. Lidé z dob socialismu byli zvyklí na optiky podobné rychlo-obrátkovým prodejnám, kde stáli ve frontě za pultem. Pult byl v optice pana Žilky záhy nahrazen stolem a židlemi, kde se klienti mohli v klidu usadit a své potřeby probrat s optikem odborníkem. Výběr nabízených obrub i skel se zaměřil na kvalitní a designovou světovou produkci. Později v roce 2009 přibyla i pražská prodejna na Albertově.

Blahoslav Žilka a model Lafont reedition Alibaba
Blahoslav Žilka a model Lafont reedition Alibaba

V současnosti nabízí optika výběr obrub pěti renomovaných značek, a to dánské společnosti Ørgreen, německé firmy Mykita, francouzské klasiky Lafont, americké l.a.Eyeworks a švýcarské Götti. Obruby jsou vyráběny ručně a jejich výroba mnohdy trvá i několik týdnů. Brýlové čočky dodává výhradně Zeiss a jedná se o individualizované čočky, vyrobené přímo na míru. I ostatní měřící zařízení je od této společnosti. Jedinečným přístrojem je iProfiler, s kterým se můžete setkat jen v několika málo optikách v Česku a kterým se měří celkem 10 různých parametrů. Vše směřuje k tomu, aby vaše vidění s brýlemi bylo naprosto bezchybné.

K výběru obrub pan Žilka dodává, že neexistují univerzální obruby. Stejně jako se jinak oblečete, když jdete do práce, do divadla či sportovat, tak i obrub bychom měli mít několik. Sám doporučuje mít obruby čtyři. Jedny do práce, jedny elegantní, další pro volný čas a čtvrté brýle na sport.

Jak v módě, tak v designu brýlových obrub jsou trendy. Před pěti lety se znovu začaly objevovat retro brýle inspirované celým minulým stoletím. Lafont uvedl dokonce reediční sérii, v níž se vrací ke svým počátkům ve 20. letech. L.a.Eyeworks se nechal inspirovat pestrými barvami a tvary brýlí z 50. let. Co do tvarů, forem a designu je ale dnešní doba nebývale pestrá. Vše se nosí, malé i velké obruby, současné i retro modely, extravagantní i klasické. Hitem posledních let jsou dřevěné obruby, ale většina brýlí se stále vyrábí z kvalitních tvrdých plastů, rohoviny či titanu

přístroj iProfiler od Carl Zeisse
přístroj iProfiler od Carl Zeisse

„Lidé by se měli starat o oči stejně jako o zuby,“ doporučuje na závěr pan Žilka. Stejně tak jako k zubaři i k optikovi bychom měli chodit pravidelně na preventivní prohlídky. Vždyť kolem 90 % všech vjemů k nám přichází skrze zrak a je škoda přicházet o všechny krásné detaily, které nám svět nabízí.

článek převzat z www.albertov.eu

Optik Žilka – 4. sluneční brýle

Pro většinu z nás jsou sluneční brýle pomůckou, která nám pomáhá chránit oči před slunečním světlem a mnozí mají často na mysli i UV ochranu. Obecně vnímáme sluneční brýle jako ty s tmavými skly. Jakékoliv. Ať už z tržnice, kamenného obchodu nebo optiky. Pokud chceme mít sluneční brýle, které nám pomůžou zabránit poškození zraku, zlepšit vidění a pokud se v nich ještě chceme cítit dobře a bezpečně, pak si musíme položit následující otázky.

mykita-maison-martin-margiela-campaign-2014-dual-01-r2

Budu je používat jako „kosmetické“ brýle na chození po městě u moře či na horách? Nebo jsem řidič, pilot, námořník a potřebuji je na speciální činnost?

Podle těchto kritérií bych měl hledat správný produkt. Odborník se na vaši potřebu bude ptát a měl by vám pomoci. Nutností je orientovat se také v čočkách /sklech/ rozdílných materiálů, v barvách i procentech absorpce světla. Abychom si byli jistí, že je opravdu náš zrak chráněn, musí mít všechny čočky použité ve slunečních brýlích 100% blokace UVC, UVB, UVA a HEV (vysokoenergetické viditelné světlo). Nezbytné jsou také antireflexní vrstvy alespoň na zadní ploše čoček v brýlích použitých.

Pro běžné každodenní používání lze mít sluneční brýle s absorpcí světla od 15 % do 80 %. Vyšší procento absorbce již není vhodné pro řidiče, protože pouští k oku již velmi málo světla, a tudíž je řízení auta s čočkami s takto vysokou absorbcí velmi nebezpečné. Naopak pro pohodlné a příjemné řízení vozidel jsou vhodné čočky polarizační, které odfiltrují negativní světelné odlesky a vidění je tak čisté a ostré. Samozřejmě za předpokladu použití aktuální dioptrické korekce.

A dostávám se k další důležíté vlastnosti moderních slunečních brýlí. Pokud běžně nosíte brýle s korekcí, je potřeba, abyste na tuto korekci nezapomněli také ve slunečních brýlích a pořídili si sluneční dioptrické brýle.

Proto řešte výběr těchto brýlí vždy u odborníka. Vyplatí se to. Proč to doporučuji? Protože víme, že 60 70 % populace v aktivním věku má nějakou vadu zraku.

Brýlové obruby musí vždy splňovat požadavky, které souvisí s jejich užitím. Není problém vybrat modní výstřelek nebo brýle z módních kolekcí, sportovní či speciální například na golf. Vyznejte se v tom. Proto při výběru ať už módních či speciálních slunečních brýlí sdělte prodejci, kde a jak často je budete potřebovat a nechte se provést celou problematikou.

Zastavme se u barev.

Hnědá a oranžová

Je to nejvhodnější odstín pro zlepšení kontrastu. Pohlcuje dobře UV záření a modré složky spektra. Je vhodná pro použití venku i v místnostech a je použitelná téměř pro všechny nositele. Není někdy dobře snášena pouze jedinci s vysokou přecitlivělostí na světlo.

Šedá

Šedá barva nemění barevný vjem, pouze snižuje intenzitu slunečního záření. Je vhodnou sluneční ochranou pro jedince přecitlivělé na světlo i pro profese vyžadující přesnou interpretaci barev. Používá se i do místností pro snížení oslnění zářivkami a monitory. Nijak však nezlepšuje kontrast vjemu.

lafontlouxor100

Modrá

Tato barva není vhodná do slunečních brýlí pro venkovní používání. Propouští totiž vysoce energetické modré záření, zvláště při vyšší intenzitě světla. Je to však barva příjemná lidem přecitlivělým na světlo. Pro ně je vhodná pro použití v místnosti, při čtení a sledování projekcí, kdy bez brýlí dochází kvůli přecitlivělosti k oslnění bílým pozadím a např. čtení jim může činit problémy. Pro sluneční brýle na venkovní použití volíme raději zelenou nebo hnědou barvu.

Zelená

I zelená barva je vhodným odstínem pro zlepšení kontrastů (nepohlcuje sice tolik modrou část spektra, ale maximálně propouští zelenou část, která je blízká vlnovým délkám, jež oko vnímá nejvíce) i snížení intenzity slunečního záření. Dobře absorbuje UV záření. Je vhodná i pro nositele přecitlivělé na světlo.

Další stupínek v individualizaci vidění ZEISS DIGITAL

DIGITÁLNÍ SVĚT

Už v roce 1992 byl představen první chytrý telefon IBM Simon a položil tak základy nové kategorie přístrojů. Tento přístroj, který zdaleka nevypadal jako dnešní smartphony vyvolal obrovský zájem veřejnosti a řada firem jako Nokia a později Blackberry či HTC se snažily v tomto segmentu přicházet s neustálými vylepšeními.

Zlom nastal v roce 2007, kdy Apple představil iPhone. Apple přišel s novinkou, která na dlouhou dobu nastavila vnímání lidí o tom co je chytrý telefon a určil jak jej používat.

Dnes je trh s chytrými telefony obrovský a mezi hlavní hráče nepatří zdaleka už jen Apple. Do první ligy výrobců těchto přístrojů patří značky jako Samsung, Sony, HTC nebo nově také Microsoft.

zeiss-digital-lenses-how-980x308

Co jsem tím zdlouhavým úvodem, který zdánlivě nesouvisí s brýlemi a optikou chtěl říci? Chtěl jsem naznačit, jako moc nám do života nové technologie zasahují. Používáme je každý den. Dnes to již nejsou pouze telefony, ale spoustu času trávíme s tabletem a často také používáme klasický počítač. Co to znamená pro naše oči? Velmi jednoduchou věc. Musí se mnohem víc namáhat a snažit se, abychom viděli stále ostře na všechny vzdálenosti.

Navíc při používání těchto přístrojů neustále těkáme očima na telefon a někam jinam a to všechno děláme relativně rychle. To představuje pro naše oči docela velkou nervosvalovou zátěž a to i v případě, že je oko správně korigováno na dálku nebo je bez optické vady.

Lidské oko, pokud je na dálku korigováno nebo nemá optickou vadu, bez výraznějších problému zvládá vidění na blízké a střední vzdálenosti. Je potřeba řící, že tomu tak je do určitého věku. S věkem bohužel přichází řada problémů, kdy naše tělo už není ve zcela stoprocentní kondici a to se týká také vidění. Kolem 45 let dochází k fyziologickým procesům, které mají za následek zhoršení schopnosti oka vidět na blízké a střední vzdálenosti. Tou dobou je potřeba vidění pomoci takzvaným přídavkem do blízka. Přídavek do blízka většinou začíná v tomto věku někde kolem 1D a postupem času se zvyšuje. Tyto případy je ideální řešit progresivní (multifokální) čočkou, která zajistí komfortní vidění na všechny vzdálenosti. Carl Zeiss má ve svém portfoliu řadu progresivních čoček, které jsou více či méně individuálně navržené na míru, aby bylo zajištěno plnohodnotné a uvolněné vidění.

ANI JEDNOOHNISKOVÁ ANI PROGRESIVNÍ

Je zjištěno, že dnes velké procento mladých lidí vě věku 30 až 40 let trpí nějakými problémy, které často souvisí s nadměrným zatížením zrakového aparátu. Většinou jsou to takzvaně “unavené oči”, což je stav, kdy nás oči bolí, často si je mneme a nejsme schopni se koncentrovat na svou práci. Takové symptomy si ještě dokážeme spojit s viděním, ale vyskytují se i jiné problémy, které zprvu s oční zátěží nemusí souviset. Jedná se především o ztuhlý krk nebo neidentifikovatelné bolesti hlavy. To je často způsobeno právě nadměrným užíváním digitálních přístrojů.

zeiss Digital Lens

zeiss Digital Lens

Proto se odborníci u firmy Zeiss začali zaměřovat při vývoji progresivních brýlových čoček také na tuto věkovou kategorii. Mladé lidy vě věku zhruba od třiceti do čtyřiceti, respektive pětačtyřiceti let. Vyvinuli brýlovou čočku Zeiss Digital, která přesně vyplnila volný prostor v portfoliu brýlových čoček mezi jednoohniskovými a progresivními brýlovými čočkami.

Vědeli jsme, že musíme navrhnout zcela novou brýlovou čočku. Bylo jasné, že se bude jednat také o zcela novou kategorii čoček, protože jde o produkt, který se svými vlastnostmi liší od jednoohniskových i progresivních čoček – Timo Kratzer (Zeiss Vision Care)

Timo Kratzer dále pokračuje,” Hlavní naší ideou, která vedla ke vzniku brýlové čočky Digital, bylo podpořit vidění  na blízkou vzdálenost asi 30 cm. To je vzdálenost ve které se většinou mobilní přístroje vyskytují. Je to o něco blíže než běžně čteme noviny či knihy, proto je i mechanismus v oku, který zajišťuje vidění na blízké vzdálenosti, mnohem více zatížen. Zároveň jsme chtěli, aby byl k dispozici dostatečně široký prostor pro vidění do dálky a aby se dalo velmi rychle mezi těmito zónami pohybovat. Použili jsme adici 0,5D až 1,25D, která se nachází ve spodní části čočky. Zásadní rozdíl v technologii mezi čočkou Digital a progresivní čočkou je ten, že u nové čočky Digital není tak komplexní spojení mezi dálkou a blízkem pomocí progresivního kanálu a není proto progresí tolik zasaženo do prostoru ve středu čočky. Brýlová čočka Digital může být bez problému používána jako běžná jednoohnisková čočka, přičemž lze velmi rychle přejít na její spodní část, kde je pomoc pro blízké vzdálenosti. Jinak řečeno spojení mezi prostorem pro vidění do dálky a relativně malým prostorem pro blízké vzdálenosti není tak provázané jako u bežné progresivní čočky.”

ZEISS-Digital

PŘÍJEMNÉ VIDĚNÍ=INDIVIDUALIZACE

Nové brýlové čočky Digital jsou logickým stupínkem ve vývoji individuálních progresivních brýlových čoček. Firmy, jako Carl Zeiss, které se výrobou optiky do našich brýlí zabývají, pečlivě sledují společenské požadavky a monitorují naše návyky ve vidění během různých činností. Všechny doposud získané informace jasně naznačují, že pro plnohodnotný život v naší společnosti je jediným řešením maximální individualizace brýlové optiky. Náš zrak je natolik specifickou jednotkou, že pro jeho plné využití je zapotřebí vyrobit optiku vždy na míru s použitím větší či menší progrese. Carl Zeiss patří ve svém oboru ke špičce a snaží se nabízet svým zákazníkům v daný čas ty nejlepší produkty v nejvyšší kvalitě. Brýlová čočka ZEISS DIGITAL je toho jasným důkazem.

Veškeré další informace o brýlové čočce Digital Vám zodpovíme osobně v Optik Žilka

Optik Žilka – 3. výběr optimální brýlové čočky

V minulem článku jsme popsali, jakým způsobem diagnostikujeme oční vady. Dnes bychom Vám chtěli představit produkty, které  doporučujeme pro řešení jednotlivých zrakových vad. Optik Žilka úzce spolupracuje s firmou Carl Zeiss, která je špičkou v oboru a zároveň je dodavatelem veškerého optického materiálu té nejlepší kvality. Důvodem pro tuto spolupráci je, že Vám můžeme nabídnout to nejlepší, co v oboru je, a tím Vám zajistíme brilantní vidění.

Lidské oko je tak jedinečné, že žádný jiný smyslový orgán nám nedovolí vnímat a prožívat naše prostředí  tak intenzívně. Proto je pro nás obzvláště důležité, abychom tuto jedinečnost vzali v úvahu při konzultacích o výběru druhu čočky pro Vás. Nabízíme Vám nyní podpůrné informace, které budou odpovědí na většinu Vašich dotazů ohledně řešení problémů s viděním.

Na  základě  shromážděných údajů a informací Vám optometrista doporučí typ čočky,  který přesně splňuje Vaše  potřeby. Můžete  vybírat  ze  škály  úrovní účinnosti a zvláštních vlastností.

Můžete  volit  mezi dvěma typy čoček:  jednoohniskovými  čočkami  a  progresivními  (multifokálními) čočkami.

Začněme  s  jednoohniskovými čočkami. Tyto brýlové čočky mají jednotný korekční účinek po celém povrchu čočky. Z pozice uživatele umožňují ostré a uvolněné vidění na všechny vzdálenosti. Jednoohniskové čočky ZEISS se nabízejí ve třech úrovních účinnosti. Na jedné straně máme jednoduché sférické čočky, které jsou dokonalé v případě ideálních podmínek. Za méně standardních okolností však vytvářejí zkreslení. Na druhé straně nabídky existují individuální  asférické  čočky. To jsou čočky se  špičkovou  kvalitou, které  umožňují vždy optimální vidění bez zkreslení a které jsou velmi tenké a současně mají nízkou hmotnost.

jednoohniskové čočky ZEISS

Pokud jde o progresivní čočky, pak je rozhodujícím kritériem pro výběr optimalizace rozsahu vidění  uživatele. Tyto čočky nám umožňují zaostřovat zrak na vzdálené i blízké předměty a taktéž na všechno, co se nachází mezi nimi. I u progresivních čoček, tak jako u jednoohniskových, máme v nabídce několik úrovní  zobrazování. Od jednoduchých až po individualizované progresivní čočky ZEISS.

progresivní čočky ZEISS

Zóna pro vidění na blízko je v případě těchto progresivních čoček podstatně větší, protože Vaše osobní parametry se  integrují do progresivních čoček s obrovskou precizností.

Výsledkem je perfektní vidění na všechny vzdálenosti. Do tohoto segmentu patří také specialní brýlové čočky, kterým říkáme office. Jde o speciální produkt pro práci v kanceláři, ordinaci atd.

Neméně důležitá bude pro Vás volba  použitého materiálu. Ten rozhoduje o tom, jak budou Vaše brýle při nošení pohodlné. Čím jsou předepsané hodnoty vyšší, tím je hmotnost a tloušťka čoček větší. Díky moderním syntetickým materiálům a špičkovým technologiím mohou být současné čočky až o 40 % tenčí a lehčí. Optometrista Vám musí pomoci s výběrem správného materiálu i konkrétního produktu, aby Vaše čočky byly opravdu precizní.

kancelářské čočky ZEISS

Dále se musíme zmínit o některých zvláštních vlastnostech, které dále zdokonalují Vaše precizní čočky. Můžete se rozhodnout pro vrstvy, které vytvrzují povrch čoček a tím jsou odolnější proti poškrábání, a také pro antireflexní vrstvy, které vždy usnadňují jasné a nezastřené vidění. Výsledkem je preciznější a ostřejší zrak.

Začátek nové sezony 2015 obstará OPTI v Mnichově

Vypadá to, že patnáctý ročník výstavy OPTI v Mnichově bude důstojným vstupem do nové brýlové sezony 2015. Dle tiskových zpráv, které vydávají jednotlivé firmy to bude ročník výjimečný, plný novinek a překvapení. Nedávno jsem četl článek, ve kterém se autor zamýšlel nad tím, že nové tisíciletí by mělo technicky začít právě teď, začátkem roku 2015. Mělo by to tak být proto, že všechny mechanismy dvacatého století (společenské, ekonomické) měly ještě určitou setrvačnost, která doběhla právě letos a ne na přelomu tisiciletí. Jistou paralelu můžeme  samozřejmě najít ve sto let starých událostech z roku 1914, kdy také technicky skončilo devatenácté století a začalo století dvacáté.

Možná právě proto všichni cítí, že letošní rok bude v něčem výjimečný.  Stejný pocit mají také brýloví designéři a všichni co se brýlovým designem zabývají. Všechno tedy začíná druhý lednový víkend 2015 v Mnichově.

LAFONT – PIANA acetát připomínající kamufláž

 

Lafont-PIANA70361

Matthieu Lafont představí na OPTI pánskou, dámskou a dětskou kolekci. Mimo jiné bude mezi novinkami také  model PIANA. U této sluneční obruby, která se prezentuje jakýmsi maskováním, je krásně vidět jak nádherný může být acetát. Jeho transparentnost u PIANY vynikne mnohem více než bývá zvykem. Matthieu dodává, ” OPTI je pro nás velmi důležitou prezentací našich brýlí. Pro značku Lafont je neměcký trh jedním z hlavních odběratelů.

Götti – BABAR přírodní rohovina

 

Götti BABAR

Švýcarská značka Götti se chystá do Mnichova s novými obrubami z acetátu, titanu a hlavně se chystá představit novou kolekci rohovinových brýlí kám patří BABAR. Propracované jsou také acetátové obruby, které Götti nabízí vždy v několika barvách.

Velmi stylové jsou stále častěji používané hrazdičky jako například u modelu MARLOT.

 

Götti marlot

 

ROLF SPECTACLES – užijte si něco výjimečného

 

ROLF-evolved-wood-bijou

 

Rakouská designová značka Rolf  Spectacles je natrhu pět let a za tu dobu představila světu své jedinečné celodřevěné obruby. Letos své portfolio rošířila o další kolekci Evolved, kterou také představí na OPTI. Každá obruba Rolf  je vždy ručně vyrobená a opracovaná k dokonalosti.

Všechny cesty vedou 9.-11.1.2015 do Mnichova

 

Ørgreen představil nové vizuály pro kampaň 2015

Na webu Ørgreen a všech jeho dalších informačních kanálech (Facebook, Pinterest, Instagram) se objevily nové vizuály pro kampaň 2014-2015. Pánové v Ørgreen Optics se dlouhodobě netají svou zálibou ve filmovém umění, které transformují do brýlových obrub. Vznikly tak skvostné kousky jako například obruby Marilyn, Oldman, Director´s Cut, Clash a spousta dalšich. Ve výsledku mají obruby Ørgreen svou duši a příběh, který jim dodává příslušnost k určité filmové situaci nebo postavě.

Stejnou cestou Ørgreen jde i v roce 2015 a celá kampaň by tentokrát měla mít jisté prvky z  francouzské kinematografie. Respektive by se měla dotknout filmu noir, francouzské nové vlny a možná trošku neobvykle by měla být doplněna o Shakespearovskou atmosféru. O tom co si pod těmito prohlášeními představit můžeme samozřejmě dlouze polemizovat. Jisté je ale to, že obruby mají opět jména filmových hvězd, filmových postav a jsou čím dál tím propracovanější a dynamičtější. Každému jejich nositeli připomenou, že má na obličeji něco, čím snadno osloví své okolí.

Všechny modely Ørgreen, i z předchozích kolekcí, vyvolávají vždy nějakou emoci a nejsou tudíž  jen nějakými brýlemi. Jsou něčím víc.

Pečlivě navržené tvary a hlavně barevné kombinace přesně a cíleně působí na obličeji svého nositele jako doplněk, který velmi jemně, ale zároveň velmi výrazně poukazuje na jedinečnost člověka, který se pro Ørgreen rozhodne.

Na novém vizuálním pojetí prezentace se podílel dánský fotograf Casper Balslev, kterému modelem stál již z minulé kampaně pro rok 2014 známý, umělecký ředitel dánského královského baletu Nikolaj Hübbe. Ženský element doplnila původně modelka, ale v současné době herečka Katharina Damm.

V kampani se objevují nové obruby Tilda, Ava, Drax a další. Všechny nové obruby z kampaně 2014-2015 jsou nebo v krátké době budou k dispozici v Optik Žilka v Praze a v Jihlavě. Prohládnout si je také můžete v náhledech zde.

Ava 533

 

Optik Žilka – 2. Jak pracuje optometrista

Věříme,  že  je  přínosné seznámit se s postupem vyšetření  zraku  (refrakční  diagnostika), jehož výslekem jsou hodnoty, podle kterých se zhotovují brýle. V optice  Žilka  věnujeme  refrakční  diagnostice  maximální pozornost, získaná data jsou totiž zásadní pro výsledné vidění. To, že vidíme není samozřejmé ani jednoduché.

Refrakční  diagnostika  vyžaduje  svůj  čas  a  soustředění  na straně optometristy i na straně vyšetřovaného.

Vyšetření  zraku  začíná  optometrista  rozhovorem  s  klientem,  jehož  cílem  je  získat informace  o  zrakových  potížích klienta,  o  jeho  návycích,  vizuálních  požadavcích.  Podstatné jsou  též  informace  o  zdravotním stavu, užívaných lécích, informace  o  problémech  se  zrakem v dětství, úrazy atd.

Následuje  vyšetření  objetivní refrakce, používají se při ní  různé  automatické  přístoje, které změří a spočítají orientační  dioptrickou  hodnotu  a  další data,  která  jsou  důležitá  např. pro aplikaci kontaktních čoček.  Tyto  údaje  slouží  pro  potřeby optometristy,  šetří  čas  a  jsou pouze  orientační.

Je  smutnou skutečností,  že  i  někteří  „odborníci“  používají  tyto  hodnoty jako výsledné pro zhotovení brýlí.

Stěžejní je subjektivní vyšetření refrakce, které se skládá ze dvou částí. Toto vyšetření je založeno na  subjektivním  hodnocení  optometristou  předkládaných testů. Zohledňuje se vnímaná  skutečnost  a  individuální pocity. První  částí  je  monokulární refrakce, kdy se vyšetřuje každé oko zvlášť. Diagnostikuje se oční  vada  (krátkozrakost,  dalekozrakost,  astigmatismus)  a přesná dioptrická hodnota, která ji koriguje.

Druhá  část,  binokulární  refrakce,  se  zabývá  tím  jak  obě oči  spolupracují.  Vyšetření  je prováděno  pomocí  polarizovaných  testů  na  přístroji,  který umožňuje oddělit vjem pravého a levého oka při současném pozorování oběma očima. Binokulární  refrakce  je  další úrovní  vyšetření,  která  je  důležitá  pro  přirozené  a  uvolněné  vidění  bez  nadměrného  úsilí. Může  odstranit  problémy  jako  bolesti  hlavy,  pocit  tlaku  za okem,  mhouření,  slzení,  pálení očí atd. Pomocí tohoto vyšetření je možné diagnostikovat problémy  s  prostorovým  viděním, odhadem vzdálenosti, rychlostí reakcí. Přináší zajištění zrakové pohody  při  práci  s  počítačem, řízení  dopravního  prostředku,  sportu a jiných aktivitách, které vyžadují soustředění.

Výše  popsané  kompletní  vyšetření zraku může trvat i hodinu, ale jeho výsledky jsou podkladem  pro  ostré,  pohodlné  a uvolněné vidění.

Věnujte svému vidění dostatečnou pozornost a najděte si dobrého optometristu, který nic neopomene.

V  příštím  článku  navrhneme  jak  řešit  zrakové  vady  a představíme  produkty,  které umožní to nejlepší vidění.

Grace´n´glamour – tváří v tvář českým návrhářům a designovým brýlím

Grace´n´glamour ročník VI.

Rádi bychom Vás pozvali na již šestý ročník akce Grace´n´glamour. Jedná se o setkání mladých a talentovaných českých módních návrhářů a šperkařů se svými zákazníky a obchodními partnery.

Optik Žilka je tradičním účastníkem této akce.

Je jasné, že brýle už dávno nejsou pouze nutností, ale postupem času se staly ozdobou a módním doplňkem. Víme, že naši zákazníci módu a design sledují, proto jim chceme nabídnout prohlédnout si brýle i mimo naše obchody.

Rozhodli jsme se neprezentovat na grace´n´glamour celé portfolio brýlí Optik Žilka, ale chceme se vždy zaměřit na konkrétního designéra a značku. Minulý ročník jsme představili kolekci německé designové skupiny MYKITA a letos se zaměřímu na francouzskou rodinnou firmu Lafont.

Lafont patří k naprosté špičce v oboru a Optik Žilka je jediný prodejce v České republice, kdo nabízí ucelenou aktuální kolekci.

Brýle Lafont jsou navrhované přímo v Paříži a designérem není nikdo jiný než pokračovatel rodinné tradice Thomas Lafont. To dodává tvarům a barvám u lafonta francouzský šmrnc a autenticitu Paříže.  S Thomasem se bavíme vždy, když vybíráme nové brýle a pokaždé nás překvapí svým šarmem a zápalem do své práce. Když s ním mluvíte máte pocit, že na světě neexistuje nic jiného než úžasné brýle Lafont. Optik Žilka s Lafontem spolupracuje už řadu let a můžeme říci, že filosofii značky Lafont už známe. Našim přáním je naučit Lafonty nosit i českého zákazníka.

Pokud budete mít čas a náladu prohlédnout si krásné brýle, tak určitě navštivte 7. prosince  Grace´n´glamour v hotelu Mandarin Orinetal v Praze. Jestli vše dopadne dobře a nezasáhne nějaká vyšší moc, tak Vám své brýle představí sám Thomas Lafont, kterého jsme do Prahy pozvali.

 

 

Optik Žilka – 1. Kdo jsme a co děláme

Rádi bychom Vám formou několika článků představili obor oční optiky a oční optiku Žilka.
Dozvíte se kdo jsme, o co usilujeme, co je to optometrie, představíme zajímavé produkty a mnoho dalšího. Rádi bychom Vám zprostředkovali pohled do oboru, který se týká velké většiny z nás a ovlivňuje kvalitu našeho života.
Troufáme si tvrdit, že v ČR patříme mezi špičku v oboru optiky a optometrie. To nás vede k tomu, že Vám chceme  touto cestou poskytnout informace, které považujeme za zásadní pro rozhodování jak naložit se svým viděním.

Obor oční optiky je velmi  specifický tím, že se musí zabývat problematikou vidění, fyziognomie, image a řemeslem (samotné zhotovení, úravy a další servis brýlí).

Je zřejmé, že tento obor si klade nároky na neustálé vzdělávání a studium. Kvalitní a plnohodnotnou službu vám nabídnou pouze tam, kde jsou zaměstnáni specialisté – oční optici a optometristé.

Je zarážející, že v některých očních optikách jsou zaměstnaní prodavači bez patřičného odborného vzdělání. Optometrista je vysokoškolsky vzdělaný specialista v oboru oční optiky a optometrie. Je oprávněn vyšetřovat zrakové vady, aplikovat kontaktní čočky, poskytovat preventivní péči o zrakové vady a samozřejmě poskytuje odborné poradenství. Ke své činnosti musí být akreditován ministerstvem zdravotnictví.

Optik Žilka Jihlava

Můžeme s jistotou říci, že základ dobrého vidění, je intenzivní a komplexní vyšetření zrakových funkcí. Pouze přesná měření a posuzování jednotlivých výstupů z nich umožňuje spontánní a pohodlné vidění na všechny vzdálenosti.

Optometrista, který provede měření, zná nejlépe vaše zrakové potíže a navrhne vám nejvhodnější řešení.Vyšetří vaši zrakovou vadu, doporučí vám řešení, brýlovou čočku nebo kontaktní čočku, navrhne vhodné brýle nebo kontaktní čočky, naučí vás danou korekční pomůcku správně používat a  případně doporučí další postup.

Každý z nás je osobnost s jedinečným životním stylem, jehož kvalitu významně ovlivňuje kvalita vidění, proto bychom mu měli věnovat  pozornost. Průzkumy v oblasti vidění ukazují, že v současné populaci lidí produktivního věku trpí asi 65 % větší či menší zrakovou vadou a proto by měli používat zrakovou pomůcku, která vadu odstraní (brýle nebo kontaktní čočky). Pokud ji neužívají, jsou díky vysoké zrakové náročnosti více unaveni, více chybují a to má významný vliv na jejich výkonnost a celkový pocit spokojenosti. Únavu, kterou způsobují zrakové vady často nevyhodnocujeme jako únavu z nadměrné zrakové zátěže.

Optik Žilka Praha

Za normu “kvality“ ostrosti totiž většinou považujeme to, na co jsme zvyklí a to je velká chyba.

Zrakovou ostrost tzv. visus lze měřit, hodnotit jeho přesnost a korigovat s cílem dosáhnout zlepšení.  Jak  tedy rozpoznat, že se jedná o zrakovou vadu, kterou je třeba řešit?
Obraťte se na specializované pracoviště Oční optiky Žilka, kde Vám poskytneme veškeré informace i kompletní periodickou a odbornou službu v péči o Váš zrak.
Preventivní péče o zrak by se měla stát samozřejmostí pro každého z nás.