Technologie Flexlock u Rolf Spectacles

V Říjnu získal Rolf Spectacles na Silmu ocenění “nejlepší technologická inovace roku”. V tradiční anketě v rámci soutěže Silmo d´Or  zvítězil v kategorii, která je velmi prestižní a pomáhá posouvat technologie stále kupředu. Vzhledem k tomu, že Rolf již dlouhodobě představuje velmi kvalitní produkty ze dřeva, rohoviny či kamene, není se čemu divit. Cenu si Rolf odnesl přesněji za model Deville, který byl jedinečný a technologicky inovativní zejména díky nově představené technologii Flexlock.

Značka se navzdory představené technologii Flexlock nevzdává své dosavadní filozofie. Naopak, nadále zůstává konzistentní v používání stoprocentně přírodních materiálů. Nové zavěšení stranice je tradičně bez jediného kovového dílku, ale nová technologie mu dodává mnohem větší flexibilitu. A to doslova ve všech směrech. Flexlock také udržuje brýle mnohem stabilněji na obličeji i při nechtěných nárazech či pohybech. Jak toho Rolf dosáhl? Stranice jsou s brýlovým středem spojeny drobnými výřezy, které do sebe přesně zapadají. Zároveň umožňují stranici pohyb do všech směrů aniž by došlo k vylomení či poškození systému uchycení.

Klíčovým komponentem který celý Flexlock drží pohromadě a vždy jej vrátí do výchozí pozice je speciální gumová spojka.

Aby bylo dodrženo pravidlo stoprocentně přírodního materiálu, jedná se o přírodní gumu nikoli o plastovou náhražku. Rolf dodává ke svým obrubám tři druhy gumových spojek ve třech stupních tuhosti. Každý zákazník si tak může zvolit jaká tuhost je mu příjemná. Pokud se na spojení Flexlock podíváte detailněji zblízka, přijde vám celý systém jednoduchý a logický a je až s podivem, že na něco podobného nepřišli designéři už dříve.

O tom, že jsou Rakušané velmi pečliví není pochyb. Proto také Roland Wolf a celý team Rolf Spectacles podrobili nový systém asi 10.000 cyklickým testům, kdy ověřovali tuhost a pevnost celého mechanismu. Úspěšně. Získáním prvního místa v Silmo d´Or se navždy zapsali do historie brýlového designu s inovací, kdy zkombinovali pouze přírodní materiály s velmi sofistikovanou technologií, která se bude nadále vyvíjet a posouvat celý obor dál k dokonalosti.

volně přeloženo z magazínu SPECTR

Vzhled želvoviny: tradice a trendy

Želvovinové brýle jsou neodmyslitelnou součástí brýlového průmyslu zhruba od sedmnáctého století. Již tehdy byly zárukou individuálního vzhledu svého majitele a dotvářely jeho intelektuální dojem. Provedení z želvoviny je trendy a šik zároveň. Opravdová želvovina se dnes používá zcela výjimečně. V dnešním brýlovém průmyslu se želvovinového vzhledu docílí pomocí barvení acetátu či speciálními nástřiky na titan. Designéři tento materiál milují a velmi rádi se k němu vracejí. Je tomu tak i letos. Jinými slovy rozhodně budete IN pokud šáhnete po obrubě s želvovinovým vzhledem, která většinou ponese název obruby s přídomkem Tortoiseshell.

Prvním kouskem je obruba EPICURO s kolekce Philosophers italské značky RES/REI. Jedná se o acetát v želvovinovém provedení s lichoběžníkovými očnicemi a specifickým hlubokým nosníkem s klíčovou dírkou.

ResRei Epicuro Montenegro Tortoise / Grey Tortoise

Dalším kouskem je nádherná obruba našeho oblíbeného designéra Thomase Lafonta. Obruba nesoucí název francouzského básníka Charlese Beaudelaira je opravdu umělecké dílo. Kdyby tento básník, kritik a esejista žil v této době, dozajista by si tuto obrubu oblíbil. Jedná se o velmi elegantní pánskou obrubu v provedení acetát s želvovinovým motivem.

Beaudelaire by Lafont Paris

Sluneční obrubu s jemnou želvovinovou texturou reprezentuje v našem malém výběru klasika Olivera Goldsmithe. Obruba KOKO. Tato obruba dostala své jméno podle Kalifornské gorily, která se naučila používat znakovou řeč. Stejně jako gorila je i obruba velmi robustní ale zároveň elegantní a barva jen podtrhuje jedinečnost, kterou svým brýlím tradiční anglická značka dodává.

KoKo by OG Icons

Posledním kouskem je poněkud netradiční barevné provedení dánské klasiky ORGREEN. Značka se specializuje na titanové vysoce kvalitní obruby a doposud používala pouze jednoduché, zemité či pastelové barvy. Letos představuje také řadu z povrchovou úpravou tortoiseshell. Musím uznat, že na titanu vypadá tato barevná kombinace velmi zajímavě a netradičně.

Rain 799 by Orgreen Optics

Startup Zungle představil technologii přenosu hudby skrz lebeční kost přímo do ucha

Technologických pokusů jak dostat sluchátka do brýlí již proběhlo za posledních řekněme deset let spoustu. Vždyť se to bezesporu nabízí. Sluchátka, která jsou nějak integrovaná do brýlových stranic. To by neměl být žádný problém vyrobit. Dosud to ale vždy vypadalo tak nějak těžkopádně, násilně ve výsledku nepoužitelně. Sluchátka koukala nevzhledně ze stranice a i hardware umístěný v plastové stranici byl velmi rozměrný.

Startupvá společnost ZUNGLE přichází na Kickstarteru z vylepšenou technologií jak dostat hudbu z brýlové stranice přímo do ucha. Respektive ke sluchovému orgánu uvnitř hlavy. Zunge na to jde přes takzvanou kostní vodivost, kdy je hudba vedena skrze spánkové kosti přímo do vnitřního ucha.
Zajímavé na tom je také to, že máte “volné” ucho, takže vnímáte i okolní zvuky a nepřehlédnete například blížící se auto na přechodu. Technologie je to zajímavá a třeba se osvědčí a v nějakém provedení se bude implementovat i do kvalitnějších obrub než je současná plastová obruba společnosti Zunge, které dali jméno Panther. Jistě by bylo možné celou technologii takzvaně zalít do acetátu a vytvořit jakoukoli kvalitní obrubu.

Zunge Panther komponenty
Zunge Panther komponenty

Kouzlo acetát celulózy

Tento text ale nebude ani o plastu ani o neexistujících materiálech. Rád bych Vám přiblížil materiál, který je u designových a prémiových produktů velmi rozšířen. V následujících řádcích si povíme něco o acetát celulóze.

acetát celulóza

CO JE ACETÁT CELULÓZA ?

Acetát celulóza je jednoduše přírodní plast. Dá se říci, že se jedná spíše o přírodní, organický produkt než o jakousi chemickou sloučeninu. Základní složkou je přírodní celulóza. Pokud se podíváme na definici do Wikipedie, tak zjistíme, že celulóza je polysacharid sestávající z beta-glukózy, kde jsou jednotlivé glukózové jednotky spojené vazbou β 1,4 a tvoří dlouhé, nerozvětvené řetězce, které jsou zcela nerozpustné ve vodě. Dále nám Wikipedia říká, že celulóza je hlavní stavební látkou rostlinných primárních buněčných stěn a spolu s ligninem a hemicelulózami se podílí na stavbě sekundárních buněčných stěn, celulóza je nejrozšířenějším biopolymerem na zemském povrchu a ročně jí vzniká až 1,5·109 tun. Mimo to se také vyskytuje i u některých živočichů, konkrétně u pláštěnců (Tunicata).

Když pomineme výskyt celulózy u pláštěnců, tak hlavním zdrojem celulózy pro výrobu acetátu jsou vlákna bavlny a buničina (materiál, který vznikne chemickým procesem a rozdrcením dřeva). Doposud se jedná o čistě přírodní produkty, pouze o rostliny a stromy. V další fázi výroby se do celulózy, která se jinak v čisté formě používá zejména v papírenském průmyslu, přidá anhydrid kyseliny octové a vzniká acetát celulóza. Výsledný produkt je distribuován ve formě acetátových vloček nebo jako prášek.

Acetát - plát

V této fázi se ještě nedá acetát celulóza používat pro výrobu. Je potřeba přidat ještě různá rozpouštědla a změkčovadla a teprve poté vzniká výsledný granulát, který je termoplastický (při zvýšení teploty měkne a teče) a dále se zpracovává.

Barvení a zpracování granulátu

Homogenní změklá hmota se několikrát lisuje až do velmi tenkých plátů, které se za přispění acetonu a organických barviv barví. Vzniká tak obarvený granulát, ze kterého se už vytváří výsledný produkt. Vzniknou obrovské bloky slisovaného acetátu, který má již požadovanou barevnou strukturu, kterou mu dodaly jednotlivé obarvené granule. Z velkých bloků materiálu se pak odřezávají úzké pláty acetátu, které pak několik měsíců zavěšené “zrají”. Poté jsou acetátové pláty nabízeny výrobcům brýlových obrub. Většina prémiových výrobců si své barvy a struktury acetátu pečlivě hlídá a navrhuje.

Výrobní postup si můžete prohlédnout také na následujícím videu.

 

 Hlavní výhody Acetátu celulózy

Acetát celulóza kromě toho, že má výborné termoplastické vlastnosti, disponuje ještě řadou dalších vlastností, které jej předurčují jako velmi vhodný materiál pro výrobu brýlových obrub.

  • je transparentní a velmi dobře vypadá
  • je odolný vůči mechanickému poškození
  • je velmi dobře opracovatelný
  • je odolný vůči množství chemikálií
  • je kompatibilní s lidskou kůží
  • je možno jej vyrábět v nepřeberném množství barevných kombinací

Acetát celulóza je jako stvořený pro brýlový průmysl. Je to materiál, který je kromě všech zmíněných vlastností ještě velmi příjemný na dotyk. Pokud se ho dotýkáte, cítíte, že se jedná o úplně jiný materiál než je standardní plast. Acetát je velmi jemný a ve srovnání s plastem mnohem lépe tvarovatelný. Proto si myslím, že jej do budoucna jen tak něco nenahradí.