Optik Žilka – 5. Kontaktní čočky

V tomto článku bych rád pohovořil o měkkých kontaktních čočkách. Kontaktní čočky představují jednu z možností jak korigovat zrakovou vadu a proto patří do sortimentu zboží a služeb, kterou v optice Žilka nabízíme. Materiál pro výrobu měkkých kontaktních čoček i výroba sama prodělaly od svého počátku do současnosti řadu změn, které přináší uživatelům především možnost korekce celého spektra běžných zrakových vad za předpokladu celodenního komfortu.

lenses

Pomocí kontaktních čoček lze korigovat běžné zrakové obtíže do dálky jako je krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Ve věku nad 40 let se zrakové obtíže do dálky kombinují s potížemi na čtení a tento problém řeší multifokální kontaktní čočky.

Je třeba upozornit, že ne všechny zrakové vady lze dokonale řešit kontaktními čočkami, na druhou stranu jsou situace, kdy je použití kontaktních čoček jediným možným nebo vhodnějším řešením než korekce brýlová.

Předpokladem zdravého užívání kontaktních čoček je jejich častá, plánovaná výměna. V nabídce jsou čočky jednodenní, které představují nejzdravější a nejbezpečnější způsob užívání kontaktních čoček. Tyto čočky jednoduše použijete a zahodíte. Jednodenní čočky jsou k dispozici ke korekci všech zrakových vad. Často jsou doplňkovou korekcí pro ty, kteří aktivně nosí brýle, ale pro některé sportovní a volnočasové aktivity využijí raději právě jednodenní kontaktní čočky.

Aktivní uživatelé nosí nejčastěji kontaktní čočky s výměnou po 14 nebo 30 dnech. Současné měkké kontaktní čočky nabízí uživateli i prodloužené nošení, tj. nasazení kontaktních čoček po dobu několika dní a nocí bez vyjmutí z oka. Jsou tedy alternativní možností k laserové refrakční chirurgii.

Výběr kontatkních čoček patří do kompetence očního specialisty optometristy, kontaktologa, který udělá vstupní vyšetření očí, vybere vhodné kontaktní čočky, zaučí v manipulaci s nimi a doporučí péči.

Při pravidelných prohlídkách mj. hodnotí a zaznamenává vliv čoček na oči v čase. Užívání kontaktních čoček vyžaduje prohlídku jednou za půl roku, v případě potíží častěji. Je smutnou skutečností, že prevence bývá často uživateli kontaktních čoček opomíjená a na odborníky se obrací teprve když mají vážné potíže, které oči a zrak poškozují a omezují či brání v dalším užívání kontaktních čoček. Na této skutečnosti  se nemalou měrou podílí fakt, že kontaktní čočky jsou snadno dostupné na internetu což omezuje kontakt se specialisty a ve svém důsledku to uživatele poškozuje.

Lenses-990x400

Kontaktní čočky nabízí jistě skvělou možnost vidět bez brýlí, ale každý nositel kontaktních čoček by měl vlastnit i brýle s aktuálními dioptrickými hodnotami, pro případy, kdy použití kontaktních čoček není možné. Kontaktních čoček se není třeba bát, je však třeba přistoupit k jejich užívání odpovědně. Vyzkoušejte je a využijte jejich výhod. Je možné, že díky kontaktním čočkám uvidíte a zažijete nový svět.

Pro solidní brýle do Optik Žilka na Slupi

Blahoslav Žilka si již od začátku 90. let, kdy otevřel v Jihlavě svou první optiku, vytyčil za cíl nabízet kvalitní služby i produkty. Lidé z dob socialismu byli zvyklí na optiky podobné rychlo-obrátkovým prodejnám, kde stáli ve frontě za pultem. Pult byl v optice pana Žilky záhy nahrazen stolem a židlemi, kde se klienti mohli v klidu usadit a své potřeby probrat s optikem odborníkem. Výběr nabízených obrub i skel se zaměřil na kvalitní a designovou světovou produkci. Později v roce 2009 přibyla i pražská prodejna na Albertově.

Blahoslav Žilka a model Lafont reedition Alibaba
Blahoslav Žilka a model Lafont reedition Alibaba

V současnosti nabízí optika výběr obrub pěti renomovaných značek, a to dánské společnosti Ørgreen, německé firmy Mykita, francouzské klasiky Lafont, americké l.a.Eyeworks a švýcarské Götti. Obruby jsou vyráběny ručně a jejich výroba mnohdy trvá i několik týdnů. Brýlové čočky dodává výhradně Zeiss a jedná se o individualizované čočky, vyrobené přímo na míru. I ostatní měřící zařízení je od této společnosti. Jedinečným přístrojem je iProfiler, s kterým se můžete setkat jen v několika málo optikách v Česku a kterým se měří celkem 10 různých parametrů. Vše směřuje k tomu, aby vaše vidění s brýlemi bylo naprosto bezchybné.

K výběru obrub pan Žilka dodává, že neexistují univerzální obruby. Stejně jako se jinak oblečete, když jdete do práce, do divadla či sportovat, tak i obrub bychom měli mít několik. Sám doporučuje mít obruby čtyři. Jedny do práce, jedny elegantní, další pro volný čas a čtvrté brýle na sport.

Jak v módě, tak v designu brýlových obrub jsou trendy. Před pěti lety se znovu začaly objevovat retro brýle inspirované celým minulým stoletím. Lafont uvedl dokonce reediční sérii, v níž se vrací ke svým počátkům ve 20. letech. L.a.Eyeworks se nechal inspirovat pestrými barvami a tvary brýlí z 50. let. Co do tvarů, forem a designu je ale dnešní doba nebývale pestrá. Vše se nosí, malé i velké obruby, současné i retro modely, extravagantní i klasické. Hitem posledních let jsou dřevěné obruby, ale většina brýlí se stále vyrábí z kvalitních tvrdých plastů, rohoviny či titanu

přístroj iProfiler od Carl Zeisse
přístroj iProfiler od Carl Zeisse

„Lidé by se měli starat o oči stejně jako o zuby,“ doporučuje na závěr pan Žilka. Stejně tak jako k zubaři i k optikovi bychom měli chodit pravidelně na preventivní prohlídky. Vždyť kolem 90 % všech vjemů k nám přichází skrze zrak a je škoda přicházet o všechny krásné detaily, které nám svět nabízí.

článek převzat z www.albertov.eu

Optik Žilka – 4. sluneční brýle

Pro většinu z nás jsou sluneční brýle pomůckou, která nám pomáhá chránit oči před slunečním světlem a mnozí mají často na mysli i UV ochranu. Obecně vnímáme sluneční brýle jako ty s tmavými skly. Jakékoliv. Ať už z tržnice, kamenného obchodu nebo optiky. Pokud chceme mít sluneční brýle, které nám pomůžou zabránit poškození zraku, zlepšit vidění a pokud se v nich ještě chceme cítit dobře a bezpečně, pak si musíme položit následující otázky.

mykita-maison-martin-margiela-campaign-2014-dual-01-r2

Budu je používat jako „kosmetické“ brýle na chození po městě u moře či na horách? Nebo jsem řidič, pilot, námořník a potřebuji je na speciální činnost?

Podle těchto kritérií bych měl hledat správný produkt. Odborník se na vaši potřebu bude ptát a měl by vám pomoci. Nutností je orientovat se také v čočkách /sklech/ rozdílných materiálů, v barvách i procentech absorpce světla. Abychom si byli jistí, že je opravdu náš zrak chráněn, musí mít všechny čočky použité ve slunečních brýlích 100% blokace UVC, UVB, UVA a HEV (vysokoenergetické viditelné světlo). Nezbytné jsou také antireflexní vrstvy alespoň na zadní ploše čoček v brýlích použitých.

Pro běžné každodenní používání lze mít sluneční brýle s absorpcí světla od 15 % do 80 %. Vyšší procento absorbce již není vhodné pro řidiče, protože pouští k oku již velmi málo světla, a tudíž je řízení auta s čočkami s takto vysokou absorbcí velmi nebezpečné. Naopak pro pohodlné a příjemné řízení vozidel jsou vhodné čočky polarizační, které odfiltrují negativní světelné odlesky a vidění je tak čisté a ostré. Samozřejmě za předpokladu použití aktuální dioptrické korekce.

A dostávám se k další důležíté vlastnosti moderních slunečních brýlí. Pokud běžně nosíte brýle s korekcí, je potřeba, abyste na tuto korekci nezapomněli také ve slunečních brýlích a pořídili si sluneční dioptrické brýle.

Proto řešte výběr těchto brýlí vždy u odborníka. Vyplatí se to. Proč to doporučuji? Protože víme, že 60 70 % populace v aktivním věku má nějakou vadu zraku.

Brýlové obruby musí vždy splňovat požadavky, které souvisí s jejich užitím. Není problém vybrat modní výstřelek nebo brýle z módních kolekcí, sportovní či speciální například na golf. Vyznejte se v tom. Proto při výběru ať už módních či speciálních slunečních brýlí sdělte prodejci, kde a jak často je budete potřebovat a nechte se provést celou problematikou.

Zastavme se u barev.

Hnědá a oranžová

Je to nejvhodnější odstín pro zlepšení kontrastu. Pohlcuje dobře UV záření a modré složky spektra. Je vhodná pro použití venku i v místnostech a je použitelná téměř pro všechny nositele. Není někdy dobře snášena pouze jedinci s vysokou přecitlivělostí na světlo.

Šedá

Šedá barva nemění barevný vjem, pouze snižuje intenzitu slunečního záření. Je vhodnou sluneční ochranou pro jedince přecitlivělé na světlo i pro profese vyžadující přesnou interpretaci barev. Používá se i do místností pro snížení oslnění zářivkami a monitory. Nijak však nezlepšuje kontrast vjemu.

lafontlouxor100

Modrá

Tato barva není vhodná do slunečních brýlí pro venkovní používání. Propouští totiž vysoce energetické modré záření, zvláště při vyšší intenzitě světla. Je to však barva příjemná lidem přecitlivělým na světlo. Pro ně je vhodná pro použití v místnosti, při čtení a sledování projekcí, kdy bez brýlí dochází kvůli přecitlivělosti k oslnění bílým pozadím a např. čtení jim může činit problémy. Pro sluneční brýle na venkovní použití volíme raději zelenou nebo hnědou barvu.

Zelená

I zelená barva je vhodným odstínem pro zlepšení kontrastů (nepohlcuje sice tolik modrou část spektra, ale maximálně propouští zelenou část, která je blízká vlnovým délkám, jež oko vnímá nejvíce) i snížení intenzity slunečního záření. Dobře absorbuje UV záření. Je vhodná i pro nositele přecitlivělé na světlo.

Optik Žilka – 3. výběr optimální brýlové čočky

V minulem článku jsme popsali, jakým způsobem diagnostikujeme oční vady. Dnes bychom Vám chtěli představit produkty, které  doporučujeme pro řešení jednotlivých zrakových vad. Optik Žilka úzce spolupracuje s firmou Carl Zeiss, která je špičkou v oboru a zároveň je dodavatelem veškerého optického materiálu té nejlepší kvality. Důvodem pro tuto spolupráci je, že Vám můžeme nabídnout to nejlepší, co v oboru je, a tím Vám zajistíme brilantní vidění.

Lidské oko je tak jedinečné, že žádný jiný smyslový orgán nám nedovolí vnímat a prožívat naše prostředí  tak intenzívně. Proto je pro nás obzvláště důležité, abychom tuto jedinečnost vzali v úvahu při konzultacích o výběru druhu čočky pro Vás. Nabízíme Vám nyní podpůrné informace, které budou odpovědí na většinu Vašich dotazů ohledně řešení problémů s viděním.

Na  základě  shromážděných údajů a informací Vám optometrista doporučí typ čočky,  který přesně splňuje Vaše  potřeby. Můžete  vybírat  ze  škály  úrovní účinnosti a zvláštních vlastností.

Můžete  volit  mezi dvěma typy čoček:  jednoohniskovými  čočkami  a  progresivními  (multifokálními) čočkami.

Začněme  s  jednoohniskovými čočkami. Tyto brýlové čočky mají jednotný korekční účinek po celém povrchu čočky. Z pozice uživatele umožňují ostré a uvolněné vidění na všechny vzdálenosti. Jednoohniskové čočky ZEISS se nabízejí ve třech úrovních účinnosti. Na jedné straně máme jednoduché sférické čočky, které jsou dokonalé v případě ideálních podmínek. Za méně standardních okolností však vytvářejí zkreslení. Na druhé straně nabídky existují individuální  asférické  čočky. To jsou čočky se  špičkovou  kvalitou, které  umožňují vždy optimální vidění bez zkreslení a které jsou velmi tenké a současně mají nízkou hmotnost.

jednoohniskové čočky ZEISS

Pokud jde o progresivní čočky, pak je rozhodujícím kritériem pro výběr optimalizace rozsahu vidění  uživatele. Tyto čočky nám umožňují zaostřovat zrak na vzdálené i blízké předměty a taktéž na všechno, co se nachází mezi nimi. I u progresivních čoček, tak jako u jednoohniskových, máme v nabídce několik úrovní  zobrazování. Od jednoduchých až po individualizované progresivní čočky ZEISS.

progresivní čočky ZEISS

Zóna pro vidění na blízko je v případě těchto progresivních čoček podstatně větší, protože Vaše osobní parametry se  integrují do progresivních čoček s obrovskou precizností.

Výsledkem je perfektní vidění na všechny vzdálenosti. Do tohoto segmentu patří také specialní brýlové čočky, kterým říkáme office. Jde o speciální produkt pro práci v kanceláři, ordinaci atd.

Neméně důležitá bude pro Vás volba  použitého materiálu. Ten rozhoduje o tom, jak budou Vaše brýle při nošení pohodlné. Čím jsou předepsané hodnoty vyšší, tím je hmotnost a tloušťka čoček větší. Díky moderním syntetickým materiálům a špičkovým technologiím mohou být současné čočky až o 40 % tenčí a lehčí. Optometrista Vám musí pomoci s výběrem správného materiálu i konkrétního produktu, aby Vaše čočky byly opravdu precizní.

kancelářské čočky ZEISS

Dále se musíme zmínit o některých zvláštních vlastnostech, které dále zdokonalují Vaše precizní čočky. Můžete se rozhodnout pro vrstvy, které vytvrzují povrch čoček a tím jsou odolnější proti poškrábání, a také pro antireflexní vrstvy, které vždy usnadňují jasné a nezastřené vidění. Výsledkem je preciznější a ostřejší zrak.

Optik Žilka – 2. Jak pracuje optometrista

Věříme,  že  je  přínosné seznámit se s postupem vyšetření  zraku  (refrakční  diagnostika), jehož výslekem jsou hodnoty, podle kterých se zhotovují brýle. V optice  Žilka  věnujeme  refrakční  diagnostice  maximální pozornost, získaná data jsou totiž zásadní pro výsledné vidění. To, že vidíme není samozřejmé ani jednoduché.

Refrakční  diagnostika  vyžaduje  svůj  čas  a  soustředění  na straně optometristy i na straně vyšetřovaného.

Vyšetření  zraku  začíná  optometrista  rozhovorem  s  klientem,  jehož  cílem  je  získat informace  o  zrakových  potížích klienta,  o  jeho  návycích,  vizuálních  požadavcích.  Podstatné jsou  též  informace  o  zdravotním stavu, užívaných lécích, informace  o  problémech  se  zrakem v dětství, úrazy atd.

Následuje  vyšetření  objetivní refrakce, používají se při ní  různé  automatické  přístoje, které změří a spočítají orientační  dioptrickou  hodnotu  a  další data,  která  jsou  důležitá  např. pro aplikaci kontaktních čoček.  Tyto  údaje  slouží  pro  potřeby optometristy,  šetří  čas  a  jsou pouze  orientační.

Je  smutnou skutečností,  že  i  někteří  „odborníci“  používají  tyto  hodnoty jako výsledné pro zhotovení brýlí.

Stěžejní je subjektivní vyšetření refrakce, které se skládá ze dvou částí. Toto vyšetření je založeno na  subjektivním  hodnocení  optometristou  předkládaných testů. Zohledňuje se vnímaná  skutečnost  a  individuální pocity. První  částí  je  monokulární refrakce, kdy se vyšetřuje každé oko zvlášť. Diagnostikuje se oční  vada  (krátkozrakost,  dalekozrakost,  astigmatismus)  a přesná dioptrická hodnota, která ji koriguje.

Druhá  část,  binokulární  refrakce,  se  zabývá  tím  jak  obě oči  spolupracují.  Vyšetření  je prováděno  pomocí  polarizovaných  testů  na  přístroji,  který umožňuje oddělit vjem pravého a levého oka při současném pozorování oběma očima. Binokulární  refrakce  je  další úrovní  vyšetření,  která  je  důležitá  pro  přirozené  a  uvolněné  vidění  bez  nadměrného  úsilí. Může  odstranit  problémy  jako  bolesti  hlavy,  pocit  tlaku  za okem,  mhouření,  slzení,  pálení očí atd. Pomocí tohoto vyšetření je možné diagnostikovat problémy  s  prostorovým  viděním, odhadem vzdálenosti, rychlostí reakcí. Přináší zajištění zrakové pohody  při  práci  s  počítačem, řízení  dopravního  prostředku,  sportu a jiných aktivitách, které vyžadují soustředění.

Výše  popsané  kompletní  vyšetření zraku může trvat i hodinu, ale jeho výsledky jsou podkladem  pro  ostré,  pohodlné  a uvolněné vidění.

Věnujte svému vidění dostatečnou pozornost a najděte si dobrého optometristu, který nic neopomene.

V  příštím  článku  navrhneme  jak  řešit  zrakové  vady  a představíme  produkty,  které umožní to nejlepší vidění.

Optik Žilka – 1. Kdo jsme a co děláme

Rádi bychom Vám formou několika článků představili obor oční optiky a oční optiku Žilka.
Dozvíte se kdo jsme, o co usilujeme, co je to optometrie, představíme zajímavé produkty a mnoho dalšího. Rádi bychom Vám zprostředkovali pohled do oboru, který se týká velké většiny z nás a ovlivňuje kvalitu našeho života.
Troufáme si tvrdit, že v ČR patříme mezi špičku v oboru optiky a optometrie. To nás vede k tomu, že Vám chceme  touto cestou poskytnout informace, které považujeme za zásadní pro rozhodování jak naložit se svým viděním.

Obor oční optiky je velmi  specifický tím, že se musí zabývat problematikou vidění, fyziognomie, image a řemeslem (samotné zhotovení, úravy a další servis brýlí).

Je zřejmé, že tento obor si klade nároky na neustálé vzdělávání a studium. Kvalitní a plnohodnotnou službu vám nabídnou pouze tam, kde jsou zaměstnáni specialisté – oční optici a optometristé.

Je zarážející, že v některých očních optikách jsou zaměstnaní prodavači bez patřičného odborného vzdělání. Optometrista je vysokoškolsky vzdělaný specialista v oboru oční optiky a optometrie. Je oprávněn vyšetřovat zrakové vady, aplikovat kontaktní čočky, poskytovat preventivní péči o zrakové vady a samozřejmě poskytuje odborné poradenství. Ke své činnosti musí být akreditován ministerstvem zdravotnictví.

Optik Žilka Jihlava

Můžeme s jistotou říci, že základ dobrého vidění, je intenzivní a komplexní vyšetření zrakových funkcí. Pouze přesná měření a posuzování jednotlivých výstupů z nich umožňuje spontánní a pohodlné vidění na všechny vzdálenosti.

Optometrista, který provede měření, zná nejlépe vaše zrakové potíže a navrhne vám nejvhodnější řešení.Vyšetří vaši zrakovou vadu, doporučí vám řešení, brýlovou čočku nebo kontaktní čočku, navrhne vhodné brýle nebo kontaktní čočky, naučí vás danou korekční pomůcku správně používat a  případně doporučí další postup.

Každý z nás je osobnost s jedinečným životním stylem, jehož kvalitu významně ovlivňuje kvalita vidění, proto bychom mu měli věnovat  pozornost. Průzkumy v oblasti vidění ukazují, že v současné populaci lidí produktivního věku trpí asi 65 % větší či menší zrakovou vadou a proto by měli používat zrakovou pomůcku, která vadu odstraní (brýle nebo kontaktní čočky). Pokud ji neužívají, jsou díky vysoké zrakové náročnosti více unaveni, více chybují a to má významný vliv na jejich výkonnost a celkový pocit spokojenosti. Únavu, kterou způsobují zrakové vady často nevyhodnocujeme jako únavu z nadměrné zrakové zátěže.

Optik Žilka Praha

Za normu “kvality“ ostrosti totiž většinou považujeme to, na co jsme zvyklí a to je velká chyba.

Zrakovou ostrost tzv. visus lze měřit, hodnotit jeho přesnost a korigovat s cílem dosáhnout zlepšení.  Jak  tedy rozpoznat, že se jedná o zrakovou vadu, kterou je třeba řešit?
Obraťte se na specializované pracoviště Oční optiky Žilka, kde Vám poskytneme veškeré informace i kompletní periodickou a odbornou službu v péči o Váš zrak.
Preventivní péče o zrak by se měla stát samozřejmostí pro každého z nás.

Nový roztok k péči o kontaktní čočky – BIOTWIN

Tato novinka je unikátní svým složením a účinkem.

Syntetická čistidla byla v roztoku nahrazena biologickými a byla optimalizovaná tak, aby byl dosažen co nejvyšší desinfekční a čistící účinek při jejich minimální koncentraci. Koncentrace syntetických čistidel v roztocích bývá obvykle vyšší než 1%. Koncentrace biologických čistidel v roztoku BioTwin je pouhých 0,0025%!

U každého roztoku je přiloženo antibakteriální pouzdro, které je potaženo částicemi stříbra pro ještě větší dezinfekční účinek.

Roztok BioTwin je hypoalergenní. Klinické studie potvrdily, že složky jsou vyváženy tak, aby byl roztok účinný, ale zároveň bezpečný a jemný. Potvrdilo se také, že zcela vyhovuje i zákazníkům s citlivýma očima nebo syndromem suchého oka

Roztok nabízíme v Praze a Jihlavě – www.optik-zilka.cz