Kouzlo acetát celulózy

Tento text ale nebude ani o plastu ani o neexistujících materiálech. Rád bych Vám přiblížil materiál, který je u designových a prémiových produktů velmi rozšířen. V následujících řádcích si povíme něco o acetát celulóze.

acetát celulóza

CO JE ACETÁT CELULÓZA ?

Acetát celulóza je jednoduše přírodní plast. Dá se říci, že se jedná spíše o přírodní, organický produkt než o jakousi chemickou sloučeninu. Základní složkou je přírodní celulóza. Pokud se podíváme na definici do Wikipedie, tak zjistíme, že celulóza je polysacharid sestávající z beta-glukózy, kde jsou jednotlivé glukózové jednotky spojené vazbou β 1,4 a tvoří dlouhé, nerozvětvené řetězce, které jsou zcela nerozpustné ve vodě. Dále nám Wikipedia říká, že celulóza je hlavní stavební látkou rostlinných primárních buněčných stěn a spolu s ligninem a hemicelulózami se podílí na stavbě sekundárních buněčných stěn, celulóza je nejrozšířenějším biopolymerem na zemském povrchu a ročně jí vzniká až 1,5·109 tun. Mimo to se také vyskytuje i u některých živočichů, konkrétně u pláštěnců (Tunicata).

Když pomineme výskyt celulózy u pláštěnců, tak hlavním zdrojem celulózy pro výrobu acetátu jsou vlákna bavlny a buničina (materiál, který vznikne chemickým procesem a rozdrcením dřeva). Doposud se jedná o čistě přírodní produkty, pouze o rostliny a stromy. V další fázi výroby se do celulózy, která se jinak v čisté formě používá zejména v papírenském průmyslu, přidá anhydrid kyseliny octové a vzniká acetát celulóza. Výsledný produkt je distribuován ve formě acetátových vloček nebo jako prášek.

Acetát - plát

V této fázi se ještě nedá acetát celulóza používat pro výrobu. Je potřeba přidat ještě různá rozpouštědla a změkčovadla a teprve poté vzniká výsledný granulát, který je termoplastický (při zvýšení teploty měkne a teče) a dále se zpracovává.

Barvení a zpracování granulátu

Homogenní změklá hmota se několikrát lisuje až do velmi tenkých plátů, které se za přispění acetonu a organických barviv barví. Vzniká tak obarvený granulát, ze kterého se už vytváří výsledný produkt. Vzniknou obrovské bloky slisovaného acetátu, který má již požadovanou barevnou strukturu, kterou mu dodaly jednotlivé obarvené granule. Z velkých bloků materiálu se pak odřezávají úzké pláty acetátu, které pak několik měsíců zavěšené “zrají”. Poté jsou acetátové pláty nabízeny výrobcům brýlových obrub. Většina prémiových výrobců si své barvy a struktury acetátu pečlivě hlídá a navrhuje.

Výrobní postup si můžete prohlédnout také na následujícím videu.

 

 Hlavní výhody Acetátu celulózy

Acetát celulóza kromě toho, že má výborné termoplastické vlastnosti, disponuje ještě řadou dalších vlastností, které jej předurčují jako velmi vhodný materiál pro výrobu brýlových obrub.

  • je transparentní a velmi dobře vypadá
  • je odolný vůči mechanickému poškození
  • je velmi dobře opracovatelný
  • je odolný vůči množství chemikálií
  • je kompatibilní s lidskou kůží
  • je možno jej vyrábět v nepřeberném množství barevných kombinací

Acetát celulóza je jako stvořený pro brýlový průmysl. Je to materiál, který je kromě všech zmíněných vlastností ještě velmi příjemný na dotyk. Pokud se ho dotýkáte, cítíte, že se jedná o úplně jiný materiál než je standardní plast. Acetát je velmi jemný a ve srovnání s plastem mnohem lépe tvarovatelný. Proto si myslím, že jej do budoucna jen tak něco nenahradí.