Optik Žilka – 5. Kontaktní čočky

V tomto článku bych rád pohovořil o měkkých kontaktních čočkách. Kontaktní čočky představují jednu z možností jak korigovat zrakovou vadu a proto patří do sortimentu zboží a služeb, kterou v optice Žilka nabízíme. Materiál pro výrobu měkkých kontaktních čoček i výroba sama prodělaly od svého počátku do současnosti řadu změn, které přináší uživatelům především možnost korekce celého spektra běžných zrakových vad za předpokladu celodenního komfortu.

lenses

Pomocí kontaktních čoček lze korigovat běžné zrakové obtíže do dálky jako je krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Ve věku nad 40 let se zrakové obtíže do dálky kombinují s potížemi na čtení a tento problém řeší multifokální kontaktní čočky.

Je třeba upozornit, že ne všechny zrakové vady lze dokonale řešit kontaktními čočkami, na druhou stranu jsou situace, kdy je použití kontaktních čoček jediným možným nebo vhodnějším řešením než korekce brýlová.

Předpokladem zdravého užívání kontaktních čoček je jejich častá, plánovaná výměna. V nabídce jsou čočky jednodenní, které představují nejzdravější a nejbezpečnější způsob užívání kontaktních čoček. Tyto čočky jednoduše použijete a zahodíte. Jednodenní čočky jsou k dispozici ke korekci všech zrakových vad. Často jsou doplňkovou korekcí pro ty, kteří aktivně nosí brýle, ale pro některé sportovní a volnočasové aktivity využijí raději právě jednodenní kontaktní čočky.

Aktivní uživatelé nosí nejčastěji kontaktní čočky s výměnou po 14 nebo 30 dnech. Současné měkké kontaktní čočky nabízí uživateli i prodloužené nošení, tj. nasazení kontaktních čoček po dobu několika dní a nocí bez vyjmutí z oka. Jsou tedy alternativní možností k laserové refrakční chirurgii.

Výběr kontatkních čoček patří do kompetence očního specialisty optometristy, kontaktologa, který udělá vstupní vyšetření očí, vybere vhodné kontaktní čočky, zaučí v manipulaci s nimi a doporučí péči.

Při pravidelných prohlídkách mj. hodnotí a zaznamenává vliv čoček na oči v čase. Užívání kontaktních čoček vyžaduje prohlídku jednou za půl roku, v případě potíží častěji. Je smutnou skutečností, že prevence bývá často uživateli kontaktních čoček opomíjená a na odborníky se obrací teprve když mají vážné potíže, které oči a zrak poškozují a omezují či brání v dalším užívání kontaktních čoček. Na této skutečnosti  se nemalou měrou podílí fakt, že kontaktní čočky jsou snadno dostupné na internetu což omezuje kontakt se specialisty a ve svém důsledku to uživatele poškozuje.

Lenses-990x400

Kontaktní čočky nabízí jistě skvělou možnost vidět bez brýlí, ale každý nositel kontaktních čoček by měl vlastnit i brýle s aktuálními dioptrickými hodnotami, pro případy, kdy použití kontaktních čoček není možné. Kontaktních čoček se není třeba bát, je však třeba přistoupit k jejich užívání odpovědně. Vyzkoušejte je a využijte jejich výhod. Je možné, že díky kontaktním čočkám uvidíte a zažijete nový svět.