Na dovolenou si přibalte správné brýle

První nás vždy napadne, že nemůžeme zapomenout na sluneční brýle. Sluneční brýle jsou jakýmsi neoddiskutovatelným módním doplňkem na každé letní dovolené. Dá se možná s nadsázkou říci, že bez slunečních brýlí by to snad ani nebyla dovolená. Ano, sluneční brýle budete určitě potřebovat, ale nejsou sluneční brýle jako sluneční brýle. Sluneční brýle by měly také splňovat určité parametry. V první řadě by měly být sluneční brýlové čočky jednoznačně vyrobeny z kvalitního materiálu s doložitelným výrobcem. Jedině tak je zaručena správná ochrana před nebezpečným UV zářením.

Pokud si pořídíte neznačkové či podezřele levné brýle není UV ochrana nikterak garantována a věřte tomu, že nápis UV Protected na vašich brýlích rozhodně nestačí.

Dánské designové brýle Ørgreen.
Dánské designové brýle Ørgreen – Modely: Clint 526 a Zelda 564

Záruku, že máte kvalitní brýlové čočky s odpovídajícími parametry byste měli mít pokud si sluneční brýle koupíte v oční optice. Tam Vám k brýlím poskytnou veškeré informace a zajistí patřičný servis. Nevěřte tomu, že brýle za 1500,- budou splňovat náročná kritéria kvalitní sluneční brýle. Vždy si uvědomte, že Váš zrak je velmi cenný mechanismus o který je potřeba se pečlivě starat a nevystavovat jej například nebezpečnému UV záření.

Velmi levné a nekvalitní brýle jsou mnohem horší než brýle žádné, protože pokud nemají potřebné parametry tak způsobí pouze rozšíření Vaší zornice, kterou pak do oka bez jakékoliv ochrany proudí nebezpečné záření UV.

Pamatujte na to prosím při každém nákupu slunečních brýlí a hlavně také na dovolené, kde se to nekvalitními “fake” brýlemi jen hemží. Tyto produkty, které bych nazval spíše hračkami než brýlemi, imitují pouze tvary aktuálních a atraktivních brýlí ale materiálově jsou velmi nekvalitní.

Ørgreen Tallulah 426
Ørgreen Tallulah 426

Pokud jedete na dovolenou autem a budete absolvovat dlouhou cestu jako řidič, je také potřeba myslet jaké brýle zvolit. V první řadě by Vaše sluneční brýle měly jednoznačně obsahovat stejnou korekci jakou máte v dioptrických brýlích (máte-li je). Tento fakt je často opomíjen a v kvalitě vidění při cestách autem hraje velkou roli. Sluneční brýle nejsou oproti dioptrickým brýlím zvláštní produkt. Jedná se jen o účelové brýle do prostředí se zvýšenou světelností. Ano, sluneční brýle jsou většinou výraznější a barevně zajímavější (i když už to také dnes není úplně pravda), než brýle čistě dioptrické, ale není nejmenší důvod, aby neměly také odpovídající dioptrickou korekci. Při řízení auta je to naprosto zásadní nutnost.

Sluneční brýle už dávno nejsou jen módním doplňkem. Tím samozřejmě zůstávají i nadále, ale musí také ještě splňovat dnes velmi náročné nároky na kvalitní odfiltrování nežádoucího záření a také kvalitní vidění.

Bližší informace Vám rádi podáme u nás v Optik Žilka v Jihlavě, Praze nebo si dále můžete přečíst o slunečních brýlích zde.